Sila faktov / Prípad srbského kniežaťa Dervana
Konkrétne o Dervanovi sa Peter Ratkoš nezmieňuje ale aby boli niektoré skutočnosti jasnejšie, my tak urobíme. Na základe Fredegarovej kroniky, kniha IV kapitola 68, československí výskumníci nastolujú otázku pôvodného umiestnenia Samovej "ríše". V súvislosti s vládcom Srbov, Dervanom, v roku 631 n.l. Fredegar uvádza: "Dervan, vládca Srbov, ktorí sú sklavínskí Srbi a po mnoho rokov patrili do kráľovstva Frankov, podriadil sa spolu so svojimi ľudmi kráľovstvu Sama."[37] Už spomínaní výskumníci interpretujú uvedenú citáciu tak, že Lužickí Srbi sa pripojili k Samovej "ríši", ktorá sa teda musela nachádzať na území Československa lebo pôvodná krajina Lužice sa nachádzala v susedstve Československa.
Skutočnú históriu vládcu Srbov, Dervana, je možné nájsť v kapitole 32 v diele Konštantína Porfyrogennetosa O spravovaní ríše lat. De Administrando Imperii: "Je všeobecne známe, že dnešní Srbi sú pôvodom nekresťania, ktorí sú nazývaní Bieli a žijú na území nachádzajúcom sa za krajinou Turkov (Hunov)..., ktoré je v susedstve kráľovstva Frankov ... a tak dvaja bratia prevzali ríšu od svojho otca, jeden z nich so svojou polovicou ľudí utiekol k Herakleiosovi, rímskemu cisárovi, a Herakleios ho uvítal..."[38]
Fredegar sám podporuje dôveryhodnosť správ z Konštantínopolu. Presun Dervana a jeho ľudí do krajiny Sama sa zaobišiel bez komplikácií. Samo vládol v Karantánii počas obdobia medzi rokmi 623 a 638 n.l. Karantánia sa nachádzala medzi Lužicami a dnešným Srbskom a preto migračná trasa viedla južným smerom cez Karantániu. Podľa časového sledu udalostí vo Fredegarovej kronike, Dervan prišiel so svojimi ľuďmi do Samovej krajiny po porážke Dagoberta v bitke pri Wogastisburgu v roku 631 n.l. V krajine údajne zostal iba jednu zimu a preto na Balkán musel prísť ešte pred rokom 641 keďže bol vítaný byzantským cisárom Herakleiosom, ktorý vládol od roku 610 a zomrel v roku 641.
Dervan si v roku 631 pri svojom odchode zvolil trasu pozdĺž Avarsko-Bavorskej hranice naprieč Karantániou preto lebo mu poskytovala dostatočnú ochranu pred útokmi od svojho bývalého feudálneho franského vládcu a Avarmi. Pred príchodom Dervana Samo porazil Dagoberta, ktorý napadol Karantániu. V tom čase prebiehala v Avarskom kaganáte občianska vojna medzi kmeňmi bulharských Utigurov s Kutrigurmi. Fredegar píše o občianskej vojne v Avarskom kaganáte v roku 631 n.l.[39] a preto dočasné oslabenie kaganátu je historický fakt a nie môj výmysel alebo "vážna chyba" ako Peter Ratkoš uvádza.
Podľa salzburských letopisov bola krajina Sama v Karantánii. Životopis biskupa Amanda podporuje toto umiestnenie a uvádza, že Samova krajina sa nachádza južným smerom od Dunaja. Tieto dve tvrdenia, ktoré sú v súlade, sú takisto podporené prípadom srbského vládcu Dervana, ktorý so svojimi ľuďmi odišiel z krajiny Bielych Srbov na severe do ich nového domova na Balkán. A preto sa Samova krajina nemohla nachádzať na území Československa.
[37] "... Derevanus dux gente Surbiorum, que ex genere Sclavinorum erant et ad regnum Francorum iam olem aspecserant, se ad regnum Samonem cum suis tradedit." – FREDEGARI CHRONICON. Lib. IV. Cap 68. MMFH. I. 23.
[38] BÍBORBANSZÜLETETT KONSTANTIN: "A birodalom kormányzása. a görög szöveget kiadta és magyarra fordította" MORAVCSIK GYULA. Budapest 1950. Közoktatásügyi Kiadóvállalat. 153. old.
[39] FREDEGARI CHRONICON Lib. IV. Cap. 72 – MMFH I. 23-24.
0 komentárov:
Zverejnenie komentára
Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]
<< Domov